Historia miasta


Początki osadnictwa
Ludzie, których uważamy za przodków mieszkańców późniejszego miasta osiedlali się głównie na wzgórzach. Są to między innymi Wzgórza Czwartek, Staromiejskie, Zamkowe, Żmigod i Grodzisk na Kalinowszczyźnie, gdzie od XVI wieku istnienie cmentarz żydowski. Znane są również dokumenty, które pozwalają stwierdzić, że swoją działalność w Lublinie około 1253 roku rozpoczęli dominikanie. Ich protektorem był książę Bolesław Wstydliwy. W XIV wieku dzięki fundacji króla Kazimierza Wielkiego powstał murowany kościół dominikanów.

Lublin na prawach miejskich

Po otrzymaniu prawa miejskiego w 1317 roku, Lublin prężnie się rozwijał. 1 lipca 1569 r. w mieście zawarto unię polsko-litewską. Było to ważne wydarzenie na arenie międzynarodowej, wyznaczające kształt polityczny państwa aż po epokę rozbiorową. Podpisanie i zaprzysiężenie nastąpiło na Zamku Lubelskim. Czasy zygmuntowskie to złoty wiek dla Lublina, który wówczas był jednym z największych ośrodków międzynarodowego handlu. Od 1448 roku aż do końca XVI wieku czas w mieście wyznaczały cztery wielkie jarmarki odbywające się w każdej porze roku. Przybywali na nie kupcy z różnych krajów. Głównym miejscem jarmarków był początkowo Rynek, później zaś okolice Bramy Krakowskiej i kościoła Dominikanów oraz plac Rybny.

Zabory i wojna

W 1809 miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego zaś w 1815 stało się częścią Królestwa Kongresowego w zaborze rosyjskim. W 1877 zbudowano pierwsze połączenie kolejowe oraz powstała dzielnica przemysłowo-handlowa. Nastąpiły także widoczne przeobrażenia w stosunkach społecznych – powstała warstwa zamożnej burżuazji. W listopadzie 1918 roku w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego ogłosił swój manifest. Niemcy wkroczyli do Lublina 18 września 1939 roku. Od początku wojny Lublin był ważnym ośrodkiem dla tworzenia się struktur ruchu oporu. W 1944 roku jednostki Armii Krajowej i Armii Ludowej wzięły udział w walkach z garnizonem niemieckim, a do miasta wkroczyły oddziały radzieckie. Przez kilka miesięcy Lublin był stolicą tzw. Polski Lubelskiej.
Lubelska Solidarność

W dniach 2-6 czerwca 1966 odbyły się obchody Millenium w Lublinie. Na obchody przyjechał Prymas Polski ks. Kard. Stefan Wyszyński a podczas mszy na placu Katedralnym kazanie wygłosił ks. bp. Karol Wojtyła. W lipcu 1980 r. w Lublinie i Świdniku wybuchły pierwsze strajki robotnicze, które były zapowiedzią strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku. Wydarzenia te doprowadziły do powstania Solidarności.